Reklama

Bezkresny dialog

Bezkresny dialog

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Poezja zmienia nasze postrzeganie rzeczywistości, a czasem także działania. Energia wiersza wpływa na rozwój psychiki zarówno twórcy, jak i czytelnika. Uczy myśleć i czuć: zwiększa zakres myśli i uczuć, jak wiosłowanie zwiększa pojemność płuc.
P

Poezja jest sztuką opartą na odzewie, w odróżnieniu od, dajmy na to, opery czy baletu. Widz nie musi się poruszać w rytm muzyki, oglądając balet - jest to wręcz niewskazane - ani wtórować śpiewakowi operowemu. Jednak aby czytać poezję, trzeba stać się po trosze poetą. Wiersz dopełnia się bowiem dopiero w umyśle czytelnika; poeta daje zaledwie wskazówki, podpowiedzi - które są niekiedy trudne do rozszyfrowania, a jednak należy je rozszyfrować.

I wreszcie, poezja uczy języka. A język (co lubił podkreślać Brodski) jest tym, co różni nas od zwierząt, wyróżnia jako istoty ludzkie. Ja bym jeszcze dodał, że odróżnia nas także od aniołów. Język, w stopniu nie mniejszym niż religia, budzi w nas poczucie nieskończoności, ponieważ nie ma początku ani końca. Jesteśmy w nim zanurzeni od wczesnego dzieciństwa i nie możemy istnieć poza nim. Jak twierdzi Gadamer, jesteśmy...

8926

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]