Reklama

Ładowanie...

Bez klucza

13.05.2008
Czyta się kilka minut
Człowieka ciekawi, co jest za zamkniętymi drzwiami, co jest schowane w zatrzaśniętym sejfie czy w drewnianej szkatułce prababki, nieotwieranej od czasów jej dziewictwa. Znajduje więc drucik i wpycha go do dziurki.
Ilustracja pochodzi z "Tajnej wiedzy ślusarskiej". Praktycznie każdy problem autor zwizualizował - uważny praktykant nie będzie miał kłopotu, gdy zgubi klucz
J

Jest wokół każdego z nas tych kilka przedmiotów, nad których istotą się nie głowimy. Wiele z nich działa i to jest najważniejsze: działa, a ich działanie jest oczywiste, jak oddychanie. Pytania o istotę owego działania traktujemy niemal jak próbę upokorzenia, przeegzaminowania nas z materiału ze szkoły podstawowej. Wymieńmy kilku towarzyszy naszej codzienności: telewizor, żarówka, żelazko, lodówka... Dawnymi czasy, gdy ludzie byli bardziej szczerzy, pytali, jak to możliwe, że w tak małym telewizorku mieszczą się tak duzi ludzie. Przyszły czasy, że takie pytanie, na które nie ma przecież prostej odpowiedzi, usuwa pytającego z kręgu zdrowych na umyśle. A powiedzmy sobie szczerze, że nie znamy zasad działania wielu prostszych jeszcze urządzeń, takich jak klakson samochodowy czy zamek w drzwiach choćby. O, właśnie!

***

Człowiek jest bezwzględnie...

7266

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]