Reklama

Bez klucza

Bez klucza

13.05.2008
Czyta się kilka minut
Człowieka ciekawi, co jest za zamkniętymi drzwiami, co jest schowane w zatrzaśniętym sejfie czy w drewnianej szkatułce prababki, nieotwieranej od czasów jej dziewictwa. Znajduje więc drucik i wpycha go do dziurki.
Ilustracja pochodzi z "Tajnej wiedzy ślusarskiej". Praktycznie każdy problem autor zwizualizował - uważny praktykant nie będzie miał kłopotu, gdy zgubi klucz
J

Jest wokół każdego z nas tych kilka przedmiotów, nad których istotą się nie głowimy. Wiele z nich działa i to jest najważniejsze: działa, a ich działanie jest oczywiste, jak oddychanie. Pytania o istotę owego działania traktujemy niemal jak próbę upokorzenia, przeegzaminowania nas z materiału ze szkoły podstawowej. Wymieńmy kilku towarzyszy naszej codzienności: telewizor, żarówka, żelazko, lodówka... Dawnymi czasy, gdy ludzie byli bardziej szczerzy, pytali, jak to możliwe, że w tak małym telewizorku mieszczą się tak duzi ludzie. Przyszły czasy, że takie pytanie, na które nie ma przecież prostej odpowiedzi, usuwa pytającego z kręgu zdrowych na umyśle. A powiedzmy sobie szczerze, że nie znamy zasad działania wielu prostszych jeszcze urządzeń, takich jak klakson samochodowy czy zamek w drzwiach choćby. O, właśnie!

***

Człowiek jest bezwzględnie...

7266

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]