Reklama

Bez Jana XXIII

Bez Jana XXIII

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Kanonizacja dwóch papieży. Bliższy w czasie, „nasz” Jan Paweł II przyciąga uwagę. Nic dziwnego. Kanonizacja człowieka, którego się widziało, spotykało, znało, to przeżycie wyjątkowe. Ale czy można zapomnieć „Dobrego Papieża Jana”?
T

To on, zwołując Sobór Watykański II, otworzył Kościołowi drogi, którymi potem mogli pójść następcy: Paweł VI, Jan Paweł I, Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Oni wszyscy z niego.
To, co robił papież Jan XXIII, nie było ani oczywiste, ani łatwe. Nie wszyscy byli zachwyceni. „Potrzeba będzie półwiecza, żeby naprawić szkody wyrządzone przez ten pontyfikat” – miał powiedzieć kardynał Giuseppe Siri na wiadomość o śmierci Jana XXIII. Z osobą tego kardynała wiąże się opowieść o tym, że w czasie konklawe 1958 r. biały dym ukazał się dwa dni przed ogłoszeniem wyboru kardynała Roncallego. To jest opowieść sedewakantystów, tych, którzy uważają, że od śmierci Piusa XII w 1958 r. na stolicy Piotrowej zasiadają antypapieże, bo na tym konklawe prawowicie wybrany został właśnie bliski Piusowi XII kardynał Siri, który przyjął imię Grzegorza XVII. Już się ukazał biały dym i rozpoczęto...

4173

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]