Reklama

Ładowanie...

Béla Bartók, Paul Hindemith

11.12.2007
Czyta się kilka minut
S

Spotkanie z arcydziełem obezwładnia albo uskrzydla. Pojawiają się pytania: jak ogarnąć całość, nie spłaszczyć detalu, nie uronić niczego z wyrafinowanej struktury i oddać dźwiękami metafizyczny niepokój. V Kwartet smyczkowy Béli Bartóka, skomponowany w 1934 r., jest dziełem genialnym. W technice króluje wizjonerski w nowatorstwie kontrapunkt i uwolniony z rygoru klasycznego metrum rytm. W wyrazie zniewalają barwy tej muzyki, będące rezultatem nowych sposobów gry, fascynacji kompozytora naturalnością i głębią węgierskiej, serbskiej i rumuńskiej muzyki ludowej. Dalej: narracja, forma, w niej chyba przede wszystkim kryje się tajemnica geniuszu kompozycji - logiczna, z powracającymi, spajającymi leitmotivami, a zarazem swobodna, otwierająca. To muzyka respektująca w mądry sposób kanony, jednocześnie odwrócona plecami do uproszczonego rozumienia apolińskiego ideału piękna. Stoi...

2179

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]