Reklama

Bartłomiej nie boi się Moskwy

Bartłomiej nie boi się Moskwy

29.10.2018
Czyta się kilka minut
WIKIPEDIA.ORG
C

Czy to się podoba naszym braciom rosyjskim, czy nie, wcześniej czy później będą wykonywać postanowienia [o autokefalii dla ukraińskiego prawosławia], bo nie mają innego wyjścia” – mówił 21 października patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I (na zdjęciu). „Nasi bracia Słowianie nie mogą ścierpieć pierwszeństwa Patriarchatu Ekumenicznego i greckiego narodu w prawosławiu” – dodał. Zaznaczył, że dobrze wie o rosyjskiej „czarnej propagandzie” wymierzonej przeciw niemu (Patriarchat Moskiewski współpracuje tu z reżimem Putina).

Bartłomiej po raz pierwszy skomentował postępowanie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, który zerwał wspólnotę eucharystyczną z Konstantynopolem, wchodząc na drogę schizmy (i wycofał się też z dialogu z katolicyzmem). Rosyjski patriarcha Cyryl ma nadzieję, że większość księży Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego nie przejdzie do cerkwi autokefalicznej. Patriarchat Konstantynopola natomiast nie zamierza zrywać łączności eucharystycznej z RKP i nadal będzie wymieniał podczas liturgii imię Cyryla.

Decyzję o rozpoczęciu procedury udzielania niezależności ukraińskiemu Kościołowi podjęto 11 października. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

z hordami słowiańskimi, zalewającymi Cesarstwo. Zdaje się, że dzisiejszy konflikt z Moskwą jest starszy od samej Moskwy.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]