Reklama

Azja: morski konflikt

Azja: morski konflikt

01.06.2015
Czyta się kilka minut
USA ostrzegają Chiny przed eskalowaniem sporu o Wyspy Spratly – archipelag około setki wysepek na Morzu Południowochińskim, wobec których roszczenia zgłasza kilka krajów Azji.
O

O panowanie nad całym archipelagiem lub jego częścią spierają się Chiny, Wietnam, Tajwan, Filipiny, Malezja i Brunei. Żołnierze tych państw (poza Brunei) stacjonują na części spornych wysp, wokół których pod dnem morza występują ropa i gaz. USA obawiają się, że o Wyspy Spratly (to nazwa angielska, każde z państw wysuwających roszczenia ma nazwę we własnym języku) może dojść do wojny. W minionym tygodniu szef Pentagonu Ashton Carter zaapelował o „pokojowe rozwiązanie wszelkich spornych kwestii” – adresując to zwłaszcza do Chin, które prowadzą intensywne prace budowlane, powiększając sztucznie rafy koralowe i sypiąc nowe sztuczne wyspy, by umieścić na nich żołnierzy. Na jednej z tak rozbudowanych raf ma powstać nawet lotnisko z długim na 3 km pasem startowym. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]