Reklama

Auschwitz: przestroga i hołd

Auschwitz: przestroga i hołd

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Nie wolno nikomu przejść obojętnie wobec tragedii Szoah - napisał Jan Paweł II w przesłaniu do uczestników obchodów wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. - Oby nigdy więcej, w żadnym zakątku ziemi nie powtórzyło się to, czego doświadczyli ludzie, których opłakujemy od sześćdziesięciu lat!.
T

Tekst Papieża odczytał jego wysłannik - arcybiskup Paryża, kard. Jean-Marie Lustiger, którego matka zginęła w obozie. Jan Paweł II pisze, że dokonana w Auschwitz próba wyniszczenia narodu żydowskiego jest zbrodnią, która na zawsze splamiła historię ludzkości. Wspomina, jak w 1979 r. odwiedził oświęcimski obóz: “Zatrzymałem się wówczas dłużej przy tablicy z napisem w języku hebrajskim. Powiedziałem, że »napis ten wywołuje wspomnienie narodu, którego synów i córki przeznaczono na całkowitą eksterminację. (...) Ten naród, który otrzymał od Boga Jahwe przykazanie ’Nie zabijaj’, w szczególnej mierze doświadczył na sobie zabijania. Wobec tej tablicy nie wolno nikomu przejść obojętnie«". Dziś Papież powtarza tamte słowa, apelując, by tragedia Szoah stała się przestrogą: “nie można ulegać ideologiom, które usprawiedliwiają możliwość deptania godności człowieka odmiennością jego rasy...

5754

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]