Reklama

"Powiedzcie to synom waszym..."

"Powiedzcie to synom waszym..."

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Kontrowersje wokół rezolucji Parlamentu Europejskiego w rocznicę wyzwolenia Auschwitz potwierdzają ułomność pamięci historycznej. Uroczystości rocznicowe nie mogą przesłonić faktu, że w 60 lat po zakończeniu wojny w saksońskim Landtagu zasiadają neonaziści, trwa konflikt izraelsko-palestyński, a Polacy muszą upominać się o swoje miejsce w pamięci Europejczyków o ofiarach.
Z

Zwiedzających muzeum pamięci weteranów wietnamskich w Chicago wita epigraf mnicha taoistycznego z czasów przed Chrystusem: “Jeśli wstępujesz na drogę wojny, przekraczasz granicę samego siebie. Ofiarujesz ideały dla przeżycia, a furia zabijania przeobrazi cię na zawsze. (...) Pomyśl o tym, zanim zechcesz się tak nieodwołalnie zmienić. Ceną jest nie tylko twoje życie, lecz twoje człowieczeństwo". Mądrość tę warto przypomnieć w chwili, gdy na świecie toczą się konflikty zbrojne z udziałem Europejczyków, świat obchodzi 60. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau i przygotowuje się do 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej, Europa Środkowo-Wschodnia czci 15-lecie upadku komunizmu, a kategorie: ludobójstwa, winy, kary, sprawcy, ofiary, sumienia, sprawiedliwości opanowały z niezwykłą intensywnością wyobraźnię różnych środowisk politycznych i narodów.

...

22912

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]