Reklama

Ładowanie...

Arka dla świata

03.08.2014
Czyta się kilka minut
Jean Vanier, założyciel Arki – wspólnoty, której członkowie żyją wraz z niepełnosprawnymi i odrzuconymi – został laureatem nagrody Templetona. Przypominamy artykuł Wojciecha Bonowicza o Arce.
Pierwsza wspólnota Arki: Raphael Simi, Jean Vanier i Philippe Seux, lata 80. Fot. Z archiwum Philippe’a Seux
W

We wspólnocie, którą przed 50 laty założył Jean Vanier, odkrywa się wartość ludzi zranionych i odrzuconych. Jeśli ma ona kogoś uratować, to nas wszystkich: społeczeństwa ufundowane na sukcesie, hierarchii czy konsumpcji.

Pokój Philippe’a Seux ma jakieś 10 m kw. Trudno to ocenić, bo przestrzeń jest zapełniona sprzętami: łóżko z materacem przeciwodleżynowym, rower do ćwiczeń, szafa z przesuwanymi drzwiami, biurko. Nad biurkiem wiszą zdjęcia, plakaty oraz flagi Niemiec, Brazylii, Libanu i Izraela.

„Dlaczego te?”, pytam. „Z całego świata”, odpowiada Philippe. I lekkim ruchem głowy wskazuje na pudełko, z którego sterczy kilkanaście innych, mniejszych flag.

Bóg w „miejscach potwornych”

Mieszkający we wspólnocie w Compiègne 73-letni Philippe to jedna z osób, od których pół wieku temu zaczęła się historia Arki (L’Arche). Urodził...

5199

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]