Reklama

Anonimowi święci

Anonimowi święci

18.01.2004
Czyta się kilka minut
Chrystus zauważył, że grosz złożony w ofierze przez ubogą kobietę miał postać dwóch pieniążków; zwrócił uwagę, że można było przecież ukoić psychologiczną potrzebę złożenia ofiary składając tylko jedną monetę. Jeszcze bardziej zaskakuje to, iż ofiarodawczyni nie jest dla Jezusa jakąś anonimową biedną istotą ze świątynnego tłumu, lecz właśnie “wdową". Postać wdowy pojawia się często w Jego wypowiedziach. Zarówno wtedy, gdy mówi o ubogiej wdowie, która zdobyła aprobatę sędziego (Łk 18, 3-5), jak i wówczas, gdy przywołuje starotestamentową wdowę z Sarepty Sydońskiej (Łk 4, 25n). Gdy ostrzega przed uczonymi w Piśmie, którzy objadają domy wdów (Mk 12, 40), czy gdy wspomina wdowę z Nain spotkaną przy bramie miasta podczas pogrzebu (Łk 7, 12). Być może jest w tych komentarzach jakaś gorzka prawda o życiu, której doświadczył bezpośrednio, gdy po śmierci św. Józefa patrzył w Nazarecie na troski owdowiałej Maryi i dyskretnie dzielił Jej ból...
N

Nieraz czujemy się jak istoty z tłumu, którym codzienne życie niesie nową porcję zmartwień. Nie wolno nam wtedy zapomnieć o subtelnym spojrzeniu Jezusa, które towarzyszy naszym trudnym decyzjom. Zapewne nie wiedziała o tym spojrzeniu uboga wdowa wrzucająca dwie monety do świątynnej skarbony. Dzieląc Chrystusową subtelność ocen, przywołujemy przez wieki wielkoduszność tamtej kobiety, która tylko na chwilę pojawiła się na kartach Ewangelii. Tymczasem wśród tylu innych nierozpoznanych przez nas osób z tłumu jest tak wielu anonimowych świętych, których rzeczywiste zasługi widzi i zna tylko sam Chrystus.

638

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]