Annan i Blair u Papieża

Watykan nie rezygnuje ze starań na rzecz pokojowego rozwiązania kryzysu irackiego. Papież spotykał się już m.in. z szefem niemieckiej dyplomacji i aktualnym przewodniczącym Rady Bezpieczeństwa ONZ Joschką Fischerem oraz wicepremierem Iraku Tarikiem Azizem. Ostatnio przyjął sekretarza generalnego NZ Kofiego Annana i brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira.

02.03.2003

Czyta się kilka minut

Rozwiązanie sytuacji w Iraku musi nastąpić „w warunkach poszanowania prawa międzynarodowego, którego ONZ jest gwarantem” - stwierdzili Jan Paweł II i Kofi Annan (18 lutego). Ta deklaracja jest o tyle istotna, że USA nie wykluczają uderzenia na Bagdad nawet bez mandatu NZ. Papież i jego gość podkreślili też, że należy oszczędzić cierpień irakijskim cywilom, i tak już wycieńczonym embargiem. Annan spotkał się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano i kard. Rogerem Etchegarayem, który wrócił z Iraku, gdzie dwukrotnie rozmawiał z Saddamem Husajnem.

Cztery dni później Papież przyjął premiera Blaira. Wizyta miała charakter prywatny. W publicznej części audiencji uczestniczyła żona premiera Cherie oraz troje z ich czworga dzieci. Prasa włoska twierdzi, że to właśnie małżonka, praktykująca katoliczka, namówiła męża (anglikanina), by podczas wizyty w Rzymie zobaczył się także z Papieżem. Podczas spotkania Jan Paweł II wyraził nadzieję, że kryzys iracki zostanie rozwiązany w taki sposób, by „uniknąć nowych podziałów świata” i zaapelował do Blaira o wysiłki na rzecz „zażegnania tragedii wojny”. Mimo iż zdaniem rzecznika Stolicy Apostolskiej Joaquma Navarro-Vallsa po wizycie Blaira „nadzieje na pokój umocniły się”, nie ulega wątpliwości, że Londyn wesprze amerykański atak na Irak. Obserwatorzy spodziewają się natomiast, że Blair zrelacjonuje rozmowy w Watykanie Białemu Domowi. Na razie Waszyngton ostro krytykował Papieża za stanowisko w krzyzysie irackim, ale oficjalnie nie kontaktował się z Watykanem.

Tymczasem kard. Sodano poparł najnowsze stanowisko UE w sprawie Iraku. Piętnastka opowiedziała się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu, nie wykluczając - jedynie w ostateczności - użycia siły. W wywiadzie dla dziennika „Awenire” kardynał tłumaczył: „Stolica Apostolska nie jest pacyfistą dążacym do pokoju za wszelką cenę, ponieważ dopuszcza uzasadnioną obronę państw. Należałoby raczej powiedzieć, że jest ona zawsze pacyfikatorem, ponieważ stara się zapobiec wybuchowi konfliktów”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 9/2003