Reklama

Albośmy to jacy tacy...

Albośmy to jacy tacy...

29.07.2008
Czyta się kilka minut
W Sejmie nie odżył duch PRL-u, zobaczyliśmy za to podgolone głowy posłów I Rzeczypospolitej. Nie widzę jednak powodów do tego, by drzeć dramatycznie szaty i wyciągać nazbyt uogólnione wnioski.
D

Dzień obrad komisji regulaminowej nie był dobrym dniem polskiej demokracji parlamentarnej. Nie dlatego, że ujawniły się silne emocje i sprzeczność interesów politycznych. Nie dlatego, że skonfliktowane strony przedstawiały odmienne wizje wydarzeń na scenie politycznej i odmienne programy. Nie dlatego też, że doszło do ostrych polemik i dyskusji. Konflikt między rządzącym klubem parlamentarnym i opozycją jest czymś naturalnym. To parlament niespierający się, blady i potakujący jest objawem choroby drążącej demokrację. Taki parlament znamy z przeszłości komunistycznej: posłów głosujących prawie zawsze jednomyślnie i bez słowa sprzeciwu nie traktowaliśmy jako swoich reprezentantów. Taki parlament znamy dzisiaj z niektórych, nielicznych już na szczęście krajów, wśród których poczesne miejsce zajmuje parlament białoruski prezydenta Łukaszenki.

Co więc pozostawia...

6231

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]