Reklama

Akademickie hybrydy

Akademickie hybrydy

23.06.2009
Czyta się kilka minut
Propozycje min. Barbary Kudryckiej, jeśli wejdą w życie, nie przeorają niesprawiedliwego systemu opłat za studia. Ważniejsze są pytania o przyszłość: czy Polska zmierza do powszechnej odpłatności i czy jest na nią gotowa?
Z

Zeszłotygodniowe propozycje zmian zasad odpłatności za studia stacjonarne nie są - jakby można sądzić z alarmujących wystąpień polityków opozycji - głównym elementem założeń do reformy autorstwa min. Barbary Kudryckiej. Co więcej, stanowią tylko ich niewielką część.

Założenia te - oznaczające konieczność nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki - zawierają choćby propozycję nowego modelu finansowania uczelni, dając możliwość menedżerskiego kierowania uczelniami czy nowy model kariery akademickiej. Ale to właśnie nowe zasady płatności wywołały żywą dyskusję: krytykę opozycji, która zobaczyła tu forpocztę zamachu na konstytucyjny zapis o bezpłatnym szkolnictwie; protesty studentów, którzy przestraszyli się kosztów związanych z podjęciem drugiego kierunku studiów,...

8755

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]