Reklama

Airbusem do referendum

Airbusem do referendum

15.05.2005
Czyta się kilka minut
Na miesiąc przed francuskim referendum konstytucyjnym po raz pierwszy od 6 tygodni sondaże nad Sekwaną wykazują przewagę zwolenników ratyfikowania Europejskiego Traktatu Konstytucyjnego. 52 proc. Francuzów, którzy deklarują udział w głosowaniu (wg sondażu Sofresu wykonanego dla dziennika Le Monde 27 i 28 kwietnia na liczącej 1000 osób próbie), 53 proc. (wg Ipsos dla Le Figaro z 29 i 30 kwietnia) lub 51 proc. (wg CSA dla Le Parisien z 30 kwietnia i 2 maja) ma powiedzieć tak.
G

Głównym powodem ciągle słabego poparcia dla europejskiej konstytucji są obawy, że trzeba będzie łożyć na kraje członkowskie z Europy Wschodniej, nowych i potencjalnych członków UE (Bułgarię, Rumunię, Turcję, Ukrainę) oraz że tutejszy rynek pracy cierpiący z powodu bezrobocia zaleją przybysze ze Wschodu, a francuskie firmy przeniosą produkcję np. do Polski. Statystyki przeczą tym stereotypom, lecz podsycają je zarówno komuniści (poststalinowska Francuska Partia Komunistyczna i trockistowska Komunistyczna Liga Rewolucyjna), część socjalistów skupionych wokół byłego premiera Laurenta Fabiusa, jak i nacjonaliści Le Pena i hrabiego de Villiers. Najbardziej zwartą grupą polityczną nawołującą do głosowania na "tak" jest dziś prawica Jacquesa Chiraca. Chyba to właśnie jego telewizyjna debata z młodzieżą (choć mało przekonująca) przełamała lody. Już po sondażu Sofresu do kampanii na...

1950

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]