Africae MUNUS

Taki tytuł nosi adhortacja Benedykta XVI, podsumowująca II Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Afryki. Papież podpisał ją w Beninie, 19 listopada 2011 roku; obecnie dotarła do rąk polskich w wersji książkowej dzięki wydawnictwu watykańskiemu.

30.01.2012

Czyta się kilka minut

Łacińskie słowo „munus” ma wiele znaczeń. Może oznaczać „zadanie” (obowiązek, powinność) – i tak interpretuje je polski tłumacz dokumentu: ZADANIE Afryki... Może także oznaczać „godność” (urząd, funkcja; np. tria munera – potrójna godność: króla, kapłana i proroka, jaką każdy z nas otrzymuje we chrzcie świętym). Może również oznaczać „dar” lub „łaska”, stąd się bierze łacińskie słowo „com-munio” – „wspólnota”, która w swej istocie zawsze jest wspólnotą „darów” – każdy z nas wnosi do wspólnoty swój własny dar.

Adhortacja dotyka każdego z tych znaczeń. Kościół afrykański ma swoje „zadania” – zarówno ad intra (do wewnątrz), jak i ad extra (na zewnątrz) – wobec całego Kościoła powszechnego. Wypełniając je, staje się „darem” dla wszystkich; nie jest więc tylko Kościołem „misyjnym” i „potrzebującym” (tak jak i sama Afryka nie jest tylko kontynentem wymagającym takiej czy innej pomocy) – jest Kościołem, który wzbogaca inne. To właśnie pozwala mu odkrywać swoją „godność” i wartość (także w odniesieniu do własnych zwyczajów, kultury i wizji życia).

Czego pozostałe Kościoły, z Kościołem w Polsce włącznie, mogą się uczyć od Kościoła Afryki? Z bogatej odpowiedzi papieża Benedykta wybierzmy tylko jeden wymiar.

Otóż, słowem powtarzającym się najczęściej w papieskim dokumencie jest zapewne słowo „pojednanie”. Kościół w Afryce w szczególny sposób skoncentrowany jest na posłudze POJEDNANIA. Jest narzędziem pojednania: „pośród tragedii najnowszych dziejów tego kontynentu... przemienia [mocą Ducha Świętego] serca ofiar i ich prześladowców, by przywrócić braterstwo” (nr 20). Świadczy w ten sposób o tym, że „pojednanie jest pojęciem starszym i rzeczywistością starszą niż polityka... Jeśli w sercach nie rodzi się siła pojednania, zaangażowaniu politycznemu na rzecz pokoju brakuje wewnętrznej podstawy” (nr 19). Kościół jedna ludzi sobie właściwymi sposobami – papież wzywa duchownych afrykańskich do gorliwej posługi w sakramencie pojednania i pokuty (i do tego, by się sami spowiadali); popiera inicjatywę ogólnoafrykańskiego Dnia (lub Tygodnia) Pojednania. Zapowiada także ogłoszenie dla Afryki Roku Pojednania – w ramach Nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego. Wzywa do ożywienia działań ekumenicznych i dialogu międzyreligijnego (Kościół musi sam być pojednany, jeśli chce być narzędziem jednania). Ciekawe, że Benedykt XVI zauważa w swej adhortacji także miejscowe (zakorzenione w kulturze plemiennej) obrzędy pojednania – podpowiada ich analizę i wykorzystanie (byle nie za cenę jakiejkolwiek deprecjacji sakramentów Kościoła).

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kardynał, arcybiskup metropolita łódzki, wcześniej biskup pomocniczy krakowski, autor rubryki „Okruchy Słowa”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalizuje się w historii Kościoła. W latach 2007-11… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2012