Reklama

"Aerial"

"Aerial"

20.11.2005
Czyta się kilka minut
Spadkobiercy Jamesa Joyce'a odmówili niegdyś Kate Bush prawa do nagrania monologu Molly Bloom. Ale Molly zdaje się patronować pierwszej z dwóch płyt składających się na album Aerial - A Sea of Honey. Poetycki opis sprzątania i prania (Mrs Bartolozzi), ody do przedmiotów, wzruszająco bezpośredni wyraz macierzyńskiej miłości (Bertie), fascynacja bezpieczną domową banalnością, połączone zostały ze swoistą mitologią ze świętymi Elvisem i Joanną d'Arc.
P

Pierwsza płyta to po prostu - i aż - piękne piosenki. Króluje w nich fortepian, ale jest też miejsce na instrumenty renesansowe, organy Hammonda czy didżeridu. Proste melodie folkowej lub popowej proweniencji ubrane zostają w klasyczne czy wręcz awangardowe orkiestrowe aranżacje (jedna z ostatnich prac Michaela Kamena), gdy brzmienie sekcji rytmicznej oscyluje pomiędzy jazzem (znakomity Eberhard Weber na kontrabasie) a estetyką lat 80. Utwory brzmią kameralnie, melancholijnie i bardzo intymnie. Jesiennie.

Po dwunastu latach od ostatniego albumu, “The Red Shoes", głos Kate Bush niemal się nie zmienił - jest wciąż jedyny w swoim rodzaju (mimo licznych nieudolnych naśladowczyń), hipnotyzujący, o zadziwiającej barwie. Zmienił się natomiast typ ekspresji - w nowych utworach nie ma śladu owej histeryczności, która zrażała do wokalistki część słuchaczy; wyczuwa się...

2523

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]