Reklama

Ładowanie...

Abrakadabra prezydenta

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Czy Jacques Chirac jest głuchy? Takie pytanie zadają Francuzi po klęsce prawicy w wyborach regionalnych i kantonalnych. Z punktu widzenia Polski - gdzie wedle sondaży liderem rankingów jest Andrzej Lepper - ważniejsze jest inne przesłanie znad Sekwany: populizm można zatrzymać.
T

To, że prezydent Francji niedosłyszy, nie jest nowiną; w zeszłym roku media donosiły, że korzysta z aparatu słuchowego. Słaby słuch nie dyskredytuje polityka, jednak brak słuchu politycznego w przypadku szefa państwa jest wadą uciążliwą. Chirac stwierdził kiedyś, że oskarżenia o korupcję pod jego adresem są “abrakadabrystyczne" (dosł. abracadabrantesques). Dziś to jego decyzje są dla Francuzów abrakadabrą.

W ostatnią niedzielę marca francuska prawica przegrała z kretesem wybory regionalne i kantonalne. Utrzymała jeden i to najmniejszy spośród 22 regionów Francji - Alzację (choć na skutek kłótni w lewicy będzie też rządzić Korsyką); nie ma żadnego z czterech regionów zamorskich. Na trzy miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i w sytuacji, gdy lewica od dwóch lat nie może się pozbierać po wyborczej przegranej ówczesnego premiera Lionela Jospina,...

7739

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]