Abbas po Arafacie

Abbas po Arafacie

09.01.2005
Czyta się kilka minut
Mahmud Abbas, pseudonim bojowy Abu Mazen - tak będzie się nazywać nowy przewodniczący (jak mówią Izraelczycy) czy też prezydent (jak chcą Palestyńczycy) Autonomii Palestyńskiej, który wybrany zostanie 9 stycznia.
S

Skąd taka pewność? Bo choć wybory następcy Jasera Arafata będą wolne i powszechne, to palestyńskim wyborcom nie pozostawiono poza Abbasem właściwie żadnego wyboru: najważniejsi aktorzy konfliktu - zarówno główne siły polityczne wśród Palestyńczyków (Fatah i Organizacja Wyzwolenia Palestyny, której szefem jest Abbas), jak Izraelczycy i Amerykanie - uczynili wiele już na etapie palestyńskich “prawyborów", by nowym prezydentem został Mahmud Abbas.

Dlaczego właśnie on? Przecież występując w minionych tygodniach na licznych wiecach wyborczych - które odbywały się w miastach i obozach uchodźców w Gazie i na Zachodnim Brzegu nie tylko bez przeszkód, ale nawet przy pewnej pomocy ze strony Izraela - Abbas uderzał w radykalne tony, a nawet pojawiał się w towarzystwie terrorystów. W Gazie, gdzie siłą jest terrorystyczny Hamas (mający licznych przedstawicieli w...

3847

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]