Reklama

Ładowanie...

Abbas po Arafacie

09.01.2005
Czyta się kilka minut
Mahmud Abbas, pseudonim bojowy Abu Mazen - tak będzie się nazywać nowy przewodniczący (jak mówią Izraelczycy) czy też prezydent (jak chcą Palestyńczycy) Autonomii Palestyńskiej, który wybrany zostanie 9 stycznia.
S

Skąd taka pewność? Bo choć wybory następcy Jasera Arafata będą wolne i powszechne, to palestyńskim wyborcom nie pozostawiono poza Abbasem właściwie żadnego wyboru: najważniejsi aktorzy konfliktu - zarówno główne siły polityczne wśród Palestyńczyków (Fatah i Organizacja Wyzwolenia Palestyny, której szefem jest Abbas), jak Izraelczycy i Amerykanie - uczynili wiele już na etapie palestyńskich “prawyborów", by nowym prezydentem został Mahmud Abbas.

Dlaczego właśnie on? Przecież występując w minionych tygodniach na licznych wiecach wyborczych - które odbywały się w miastach i obozach uchodźców w Gazie i na Zachodnim Brzegu nie tylko bez przeszkód, ale nawet przy pewnej pomocy ze strony Izraela - Abbas uderzał w radykalne tony, a nawet pojawiał się w towarzystwie terrorystów. W Gazie, gdzie siłą jest terrorystyczny Hamas (mający licznych przedstawicieli w...

3847

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]