Reklama

A teraz...

A teraz...

25.10.2011
Czyta się kilka minut
Wierzę, że nie mnie jedną wstrząsnęło pytanie zadane komentatorowi przez dziennikarza telewizyjnego niemal zaraz po doniesieniu z Libii: "Cieszysz się, że go już nie ma?".
A

Ależ tak, dyktator i okrutnik, ależ tak, czterdzieści lat z okładem rządów przemocy, ale użyte słowo i wyrażone nim spodziewanie reakcji było nie do przyjęcia. Lincz jest zawsze czymś strasznym, a tam, w świecie muzułmańskim, rokuje jakąś ciemność, której nie sposób przyjąć bez niepokoju. A my zdajemy się właśnie mało niespokojni, gotowi nie tylko godzić się z wszystkimi okolicznościami, ale nawet ich nie zauważać, "ciesząc się" z tak wielkim wyprzedzeniem. Dlaczego?

Doświadczamy coraz częściej potrzeby oceniania zachowań symbolicznych. Także słów, które padły i odwołać się nie dają. O jedno z nich (dokładniej o jedno zdanie) chciałabym wejść w spór z poważnym "Tygodnikowym" autorem, panem Jerzym Sosnowskim ("Klienci pod sklepem Wolność", "TP" nr 43/11). Czytam: "Pasterze polskiego Kościoła zapatrzyli się tymczasem w radiomaryjną koncepcję zajmowania się...

3088

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]