Reklama

50 złotych za 2,5 minuty

22.11.2011
Czyta się kilka minut
Polacy jako pierwsi na świecie podjęli próbę oszacowania tego, co dotąd zdawało się nie do wyliczenia: ile to właściwie jest "co łaska"?
P

Pomysł - jak to często bywa z pionierskimi ideami - pojawił się w dwóch głowach jednocześnie. Tylko czy to aby na pewno był ten sam pomysł? Obie głowy twierdzą, że nie do końca.

30-letni Grzegorz Świderski z Warszawy z kilkumiesięcznego pobytu w Ameryce zapamiętał m.in. to, że w tamtejszych kościołach większość wiernych kładzie na tacę tylko po dolarze. I że czasem ofiara zbierana jest dwukrotnie. - W Polsce brakowało mi informacji o tym, co oznacza słynne "co łaska" i czego mogę oczekiwać w kancelarii mojej parafii - tak wspomina załatwianie formalności przed chrztem syna.

Mniej więcej w tym samym czasie jego rówieśnik z Kielc uznał, że rodzinne dyskusje o kwotach, których księża oczekują za posługi, wymagają twardych danych. - Nie było miejsca, w którym można byłoby dzielić się taką wiedzą - opowiada dzisiaj, prosząc o zachowanie...

8317

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]