Reklama

35/09

35/09

25.08.2009
Czyta się kilka minut
TP 31/09
K

Kto jest antysemitą?

Myślałem, że w artykule filozofa z dobrej krakowskiej szkoły otrzymamy bardziej systematyczny wykład. Tymczasem z artykułu Jana Hartmana "Zrozumieć antysemitę" dowiaduję się, że "dając upust negatywnym uczuciom, ułatwimy uzdrowienie stosunków między oboma naszymi narodami". To wydaje się wątpliwe, bo znane z historii upusty uczuć negatywnych (rewolucje, rabacja galicyjska, rzeź Ormian w Turcji czy wystąpienia antyżydowskie w wielu krajach), jeśli gdzieś coś zmieniły, to na tej zasadzie, że konflikt przestał istnieć, bo jedna ze stron została pokonana. A taki obrót spraw nie wydaje się pozytywnym osiągnięciem. Hartman nie proponuje rozważenia żadnego wstępnego intelektualnego tematu, który mógłby być przedmiotem namysłu i konstruktywnej współpracy. Pod koniec tekstu wymienia jeden problem: prawdy historyczno-...

3241

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]