Reklama

Ładowanie...

35/09

25.08.2009
Czyta się kilka minut
TP 31/09
K

Kto jest antysemitą?

Myślałem, że w artykule filozofa z dobrej krakowskiej szkoły otrzymamy bardziej systematyczny wykład. Tymczasem z artykułu Jana Hartmana "Zrozumieć antysemitę" dowiaduję się, że "dając upust negatywnym uczuciom, ułatwimy uzdrowienie stosunków między oboma naszymi narodami". To wydaje się wątpliwe, bo znane z historii upusty uczuć negatywnych (rewolucje, rabacja galicyjska, rzeź Ormian w Turcji czy wystąpienia antyżydowskie w wielu krajach), jeśli gdzieś coś zmieniły, to na tej zasadzie, że konflikt przestał istnieć, bo jedna ze stron została pokonana. A taki obrót spraw nie wydaje się pozytywnym osiągnięciem. Hartman nie proponuje rozważenia żadnego wstępnego intelektualnego tematu, który mógłby być przedmiotem namysłu i konstruktywnej współpracy. Pod koniec tekstu wymienia jeden problem: prawdy historyczno-...

3241

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]