Reklama

28 stopni w czasy Ewangelii

28 stopni w czasy Ewangelii

29.08.2004
Czyta się kilka minut
Od wieków pielgrzymi i naukowcy usiłują zidentyfikować dokładne położenie miejsc nowotestamentowych wydarzeń. W zeszłym tygodniu brytyjski archeolog, Shimon Gibson, oświadczył, że odkrył grotę, gdzie prawdopodobnie chrzcił św. Jan, kuzyn Jezusa.
G

Gibson rozpoczął poszukiwania pięć lat temu. W położonej trzy kilometry na Zachód od Jerozolimy jaskini odnalazł skorupy naczyń, basen, kilka rytów na skale. Można zapytać, cóż w tym nadzwyczajnego, w końcu podobne znaleziska są w archeologii na porządku dziennym. Jeśli jednak znalezisko Gibsona połączymy z faktem, że grota znajduje się niedaleko wioski Ein Keren, gdzie wedle tradycji miał się urodzić Jan Chrzciciel, zaś skorupy są pozostałościami naczyń używanych, podobnie zresztą jak starożytny basen, do rytuałów oczyszczenia - wtedy wpadniemy na trop. Dodajmy jeszcze ryty na ścianach: wykonane prawdopodobnie przez bizantyjskich mnichów (IV-V w n.e.), przedstawiają mężczyznę odzianego w skórę, o rozczochranych włosach, z laską w ręku. “Nie ma wątpliwości, że to Jan" - twierdzi na łamach “USA Today" James Tabor, biblista z Uniwersytetu Północnej Karoliny i wyjaśnia, że Jan...

5039

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]