Reklama

Ukradli krzyż Jacka Żaby

Ukradli krzyż Jacka Żaby

27.05.2008
Czyta się kilka minut
Gdy opisaliśmy dramat Jacka Żaby, w Sejmie rozpętała się awantura. Przysłoniła najistotniejsze: samotność i śmierć człowieka, który chciał walczyć z systemem PRL i został przezeń zniszczony.
Jacek Żaba
P

Przypomnijmy, że główną rolę w śledztwie o kryptonimie "Klin", prowadzonym po tym, jak w nocy z 12 na 13 grudnia 1985 r. Kazimierz Krauze i Jacek Żaba przecięli paski klinowe w 30 autobusach, odegrał oficer SB Jerzy Stachowicz, w Krakowie zapamiętany jako jeden z najbardziej zaangażowanych w niszczenie opozycji. Krauze i Żaba zostali skazani za "terroryzm". Żaba, maltretowany w więzieniu przez kryminalistów, nie wytrzymał presji i podczas przerwy w odbywaniu kary popełnił samobójstwo. Jerzy Stachowicz do momentu publikacji naszego tekstu pełnił funkcję eksperta sejmowej komisji ds. badania nacisków na służby specjalne za rządów PiS. Po publikacji zrezygnował.

Skandal musiał wybuchnąć, bowiem płk Stachowicz, zamiast zająć się ogródkiem czy prowadzeniem firmy ochroniarskiej, miał rozstrzygać m.in. o legalności i etycznym wymiarze działania służb w niepodległej...

10383

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]