Dariusz Popiela: punkt zwrotny

Dariusz Popiela, kajakarz, medalista mistrzostw świata: „W miejscu, w którym przez lata trenuję, doszło do największej tragedii w historii Nowego Sącza. Bowiem na tych samych wałach, po których zasuwam z kajaczkiem, stały pokolenia sądeckich Żydów, które w sierpniu 1942 roku zostały tam zgromadzone po to, by w bydlęcych wagonach zostać wywiezionymi do obozu zagłady w Bełżcu”.

21.06.2021

Czyta się kilka minut

Dariusz Popiela / fot. Jacek Taran
Dariusz Popiela / fot. Jacek Taran

Dariusz Popiela jest kajakarzem górskim, czterokrotnym medalistą mistrzostw świata, dwukrotnym mistrzem Europy. Zapoczątkował i prowadzi działania na rzecz upamiętnienia Żydów z Nowego Targu, ofiar zagłady 1942 roku. Powołał Fundację Rodziny Popielów CENTRUM, prowadzącą projekt „Ludzie, nie liczby”.

Obraz
Na planie filmu „Ukos światła” / fot. Jacek Taran dla TP

Fundacja Tygodnika Powszechnego jest producentem filmu dokumentalnego Wojciecha Szumowskiego „Ukos światła” o Dariuszu Popieli i jego projekcie imiennego upamiętnienia ofiar Zagłady „Ludzie nie liczby”.

Prosimy o Państwa pomoc i włączenie się do zbiórki funduszy na ukończenie filmu, prowadzonej na Facebooku pod adresem powszech.net/ukos

Tam znajdą też Państwo numer konta naszej Fundacji, na które można bezpośrednie wpłacić darowiznę na ten cel, wpisując w tytule przelewu „Ukos światła”.

Przypominamy, że darowizny na działalność pożytku publicznego Fundacji można odliczyć od dochodu podczas wypełniania PIT za dany rok.

Dziękujemy!

Obraz
Na planie filmu „Ukos światła” / fot. Jacek Taran dla TP

Podkast - stopka do wstrzyknięcia

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Tygodnika Powszechnego”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży. 

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Dziennikarka działów: kultura i reportaż.  Absolwentka filmoznawstwa UJ. Współautorka książek „Panorama kina najnowszego. 1980–1995. Leksykon” oraz „Lektury na ekranie, czyli mały leksykon adaptacji filmowych”. Autorka książek „Rak po polsku” i biografii… więcej