Reklama

10 dni na rozwiązanie

10 dni na rozwiązanie

07.05.2012
Czyta się kilka minut
Wyniki niedzielnych wyborów do parlamentu Grecy przyjęli powściągliwie, bez zwyczajnej w takich przypadkach euforii. I nic dziwnego, bo w kraju nękanym kryzysem nie mają powodów do radości.
Ż

Żadna z licznych partii nie zaoferowała im porywającej czy choćby tylko przekonującej wizji przyszłości, żadna nie zarysowała realistycznej perspektywy, choć w przedwyborczym zapale politycy zaprezentowali wszystko, co tylko było można. Jedni przekonywali do wyrzeczeń w imię jutra, które z pewnością będzie lepsze niż dziś. Inni koncentrowali się na potrzebie odejścia od znienawidzonej polityki oszczędności budżetowych. Jeszcze inni postulowali renegocjowanie zasad, na jakich Grecja otrzymała pomoc finansową od Unii. Byli i tacy, którzy ratunek widzą w opuszczeniu strefy euro i powrocie do drachmy.

Wygrała konserwatywna Nowa Demokracja – zwolenniczka oszczędności, pozostania przy euro i renegocjacji porozumienia o pomocy. Ale cóż to za zwycięstwo? ND zdobyła zaledwie 19 proc. głosów, prawie dwukrotnie mniej niż w 2009 r., gdy wybory przecież przegrała. Socjalistyczna PASOK,...

1738

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]