Reklama

10 dni na rozwiązanie

10 dni na rozwiązanie

07.05.2012
Czyta się kilka minut
Wyniki niedzielnych wyborów do parlamentu Grecy przyjęli powściągliwie, bez zwyczajnej w takich przypadkach euforii. I nic dziwnego, bo w kraju nękanym kryzysem nie mają powodów do radości.
Ż

Żadna z licznych partii nie zaoferowała im porywającej czy choćby tylko przekonującej wizji przyszłości, żadna nie zarysowała realistycznej perspektywy, choć w przedwyborczym zapale politycy zaprezentowali wszystko, co tylko było można. Jedni przekonywali do wyrzeczeń w imię jutra, które z pewnością będzie lepsze niż dziś. Inni koncentrowali się na potrzebie odejścia od znienawidzonej polityki oszczędności budżetowych. Jeszcze inni postulowali renegocjowanie zasad, na jakich Grecja otrzymała pomoc finansową od Unii. Byli i tacy, którzy ratunek widzą w opuszczeniu strefy euro i powrocie do drachmy.

Wygrała konserwatywna Nowa Demokracja – zwolenniczka oszczędności, pozostania przy euro i renegocjacji porozumienia o pomocy. Ale cóż to za zwycięstwo? ND zdobyła zaledwie 19 proc. głosów, prawie dwukrotnie mniej niż w 2009 r., gdy wybory przecież przegrała. Socjalistyczna PASOK,...

1738

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]