Reklama

Ładowanie...

Życie rewolucji

w cyklu STRONA ŚWIATA
21.09.2021
Czyta się kilka minut
Zmarł Abdulaziz Buteflika, najdłużej panujący prezydent w historii Algierii. Pochowano go ukradkiem i bez honorów. 20 lat rządów Butefliki to opowieść o nadziejach, jakie niesie rewolucja, i wielkim rozczarowaniu.
Algierczycy kładą róże na grobie Abdulaziza Butefliki na cmentarzu el-Alia w Algierze, 19 września 2021 r. / RYAD KRAMDI/AFP/East News
T

Trumnę z ciałem zmarłego w piątek prezydenta złożono na stołecznym cmentarzu el-Alia, w alei zastrzeżonej dla najbardziej zasłużonych Algierczyków, przywódców państwa i bohaterów wojny wyzwoleńczej sprzed ponad sześćdziesięciu lat. Rządowa telewizja nie transmitowała jednak uroczystości pogrzebowych, prezydenckiej trumny nie wystawiono w Pałacu Ludowym, a państwowa żałoba po jego śmierci trwała trzy dni zamiast zwyczajowych ośmiu. W ostatniej drodze Buteflice towarzyszyli państwowi dygnitarze z obecnym prezydentem Abdelmadżidem Tebbounem na czele, a także zagraniczni dyplomaci, najbliższa rodzina i przyjaciele. Postronnych żałobników wpuszczono na cmentarz dopiero po zakończeniu oficjalnej uroczystości.

Chętnych do pożegnania Butefliki nie było zresztą zbyt wielu, najwyżej kilkuset. „Niech mu ziemia lekką będzie, ale na inne pożegnanie sobie nie zasłużył i nikt tu po nim...

15434

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]