Reklama

Nowe po staremu, stare po nowemu

Nowe po staremu, stare po nowemu

w cyklu STRONA ŚWIATA
19.06.2021
Czyta się kilka minut
​​​​​​​Wybory parlamentarne wygrały stare partie rządzące od dziesięcioleci. Tak wygląda początek nowych czasów w „nowej”, ma się rozumieć, Algierii.
RYAD KRAMDI/AFP/East News
B

Było to już trzecie w Algierii powszechne głosowanie, odkąd wiosną 2019 roku uliczna rewolucja zmusiła do ustąpienia panującego od dwudziestu lat, schorowanego i zniedołężniałego prezydenta Abdul Aziza Buteflikę. Jeszcze w grudniu tego samego roku przeprowadzono wybory prezydenckie, w wyniku których stanowisko opuszczone przez 83-letniego władcę zajął 75-letni Abdel Madżid Tebboune, od dwudziestu lat sprawujący rozmaite ministerialne posady. Jesienią zeszłego roku urządzono w Algierii plebiscyt, w którym większość obywateli opowiedziała się za przyjęciem nowej, napisanej przez rządzących konstytucji.

W zamierzeniu rządzących wybory nowego parlamentu miały być kolejnym przykładem na to, że zrozumieli potrzebę zmian i reform i poważnie się za nie zabierają, choć nie ukrywają, że zajmie im to sporo czasu. Innym dowodem dobrych intencji miały być liczne areszty, procesy i dymisje...

9986

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]