Daję radę

EWA LIPSKA, poetka: Miłość kojarzy mi się z meteorologią. To słowo znaczy po grecku „unoszący się w powietrzu”. W miłości jest podobnie. Wszystko zależy od pogody uczuć.

Reklama

Ładowanie...

Daję radę

30.07.2019
Czyta się kilka minut
EWA LIPSKA, poetka: Miłość kojarzy mi się z meteorologią. To słowo znaczy po grecku „unoszący się w powietrzu”. W miłości jest podobnie. Wszystko zależy od pogody uczuć.
Ewa Lipska, Kraków, 2009 r. DANUTA WĘGIEL
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Łowiła Pani ryby na wyjazdach z Wisławą Szymborską, Kornelem Filipowiczem i swoim mężem?

EWA LIPSKA: Nigdy w życiu nie trzymałam wędki w ręce, co najwyżej podbierak. Od razu chcę powiedzieć, że zawsze z Wisławą byłyśmy po stronie ryb. I chociaż Kornel powoływał się czasem na rzymskiego pisarza Claudiusa Aelianusa, który pisał już o zasadach wędkowania, to podziwiałyśmy inteligencję ryb, które obgryzały sprytnie przynętę, pozostawiając nienaruszony haczyk. Podbierak to taka mała sieć, która służy do wyjmowania ryb.

Częściej było to zajęcie Wisławy, która w sposób poetycki współpracowała z Kornelem. Ale zawsze podziwiałyśmy metafizykę tych chwil, ciszę, medytację; ryby były jedynie pretekstem do tworzenia takich sytuacji.

To co właściwie z Szymborską robiły Panie na tych rybach?

Dostawałam od przyjaciół z...

17640

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]