Daję radę

EWA LIPSKA, poetka: Miłość kojarzy mi się z meteorologią. To słowo znaczy po grecku „unoszący się w powietrzu”. W miłości jest podobnie. Wszystko zależy od pogody uczuć.

Reklama

Daję radę

Daję radę

30.07.2019
Czyta się kilka minut
EWA LIPSKA, poetka: Miłość kojarzy mi się z meteorologią. To słowo znaczy po grecku „unoszący się w powietrzu”. W miłości jest podobnie. Wszystko zależy od pogody uczuć.
Ewa Lipska, Kraków, 2009 r. DANUTA WĘGIEL
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Łowiła Pani ryby na wyjazdach z Wisławą Szymborską, Kornelem Filipowiczem i swoim mężem?

EWA LIPSKA: Nigdy w życiu nie trzymałam wędki w ręce, co najwyżej podbierak. Od razu chcę powiedzieć, że zawsze z Wisławą byłyśmy po stronie ryb. I chociaż Kornel powoływał się czasem na rzymskiego pisarza Claudiusa Aelianusa, który pisał już o zasadach wędkowania, to podziwiałyśmy inteligencję ryb, które obgryzały sprytnie przynętę, pozostawiając nienaruszony haczyk. Podbierak to taka mała sieć, która służy do wyjmowania ryb.

Częściej było to zajęcie Wisławy, która w sposób poetycki współpracowała z Kornelem. Ale zawsze podziwiałyśmy metafizykę tych chwil, ciszę, medytację; ryby były jedynie pretekstem do tworzenia takich sytuacji.

To co właściwie z Szymborską robiły Panie na tych rybach?

Dostawałam od przyjaciół z...

17640

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

zielone oczy

Piękna treść.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]