Reklama

Życie nie obiecało mi dziecka

Życie nie obiecało mi dziecka

30.11.2020
Czyta się kilka minut
Agnieszka Glica, psychoterapeutka: W gabinecie lekarskim nigdy nie pada słowo „żałoba”. Ale to jest żałoba. To jest strata.
Archiwum prywatne
K

KRZYSZTOF STORY: Dwoje ludzi regularnie uprawia seks bez antykoncepcji. Po roku nie udaje im się zajść w ciążę – tak WHO definiuje niepłodność. Leczenie często trwa dużo dłużej niż 12 miesięcy.

AGNIESZKA GLICA: Czasem żałuję, że na początku diagnostyki nikt nie zadaje pytania: „Ile czasu jesteście gotowi walczyć?”.

Kiedy należy powiedzieć „Stop”?

To zależy wyłącznie od pary. Ale pytanie o granicę musi się pojawić. Tym bardziej że nowoczesna medycyna oferuje coraz więcej możliwości terapii. Trzeba o tym rozmawiać od początku, inaczej proces pogodzenia się z ewentualnym niepowodzeniem jest bardzo trudny.

Co przeżywają pary zmagające się z niepłodnością?

To bardzo trudny moment. Zaskakuje nas nasza własna biologia, na którą przecież nie mamy wpływu. Mimo to niepłodność często rzutuje na nasze poczucie własnej wartości, na relacje...

15101

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]