Reklama

Zwyczajna świętość

Zwyczajna świętość

25.01.2011
Czyta się kilka minut
Ten film w dwóch pierwszych miesiącach od premiery przywiódł do francuskich kin ponad 2 miliony widzów. Opowiada o zamordowanych w Algierii mnichach, w sprawie których toczy się proces beatyfikacyjny.
"

"Ludzie Boga" Xaviera Beauvois to fabularyzowana próba rekonstrukcji wydarzeń poprzedzających uprowadzenie i zamordowanie francuskich trapistów z klasztoru w algierskim Tibhirine w górach Atlas. Film zdobył Grand Prix i Nagrody Jury Ekumenicznego na ostatnim festiwalu w Cannes, jest francuskim kandydatem do Oscara.

Bez kazań

W nocy z 26 na 27 marca 1996 r. uzbrojona bojówka porywa siedmiu z dziewięciu zakonników przebywających w klasztorze. Dwa miesiące później GIA (Zbrojna Grupa Islamska) ogłasza, że wobec impasu w negocjacjach między rządami Francji i Algierii, zamordowała porwanych. (Istnieje też wersja, według której mnisi zginęli w wyniku pomyłki algierskiej armii). 30 maja 1996 r. na drodze nieopodal Médéi zostają znalezione... głowy mnichów.

Zanim doszło do tragedii, trapiści z Tibhirine byli...

8212

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]