Reklama

Zwycięstwo nieuznane

25.06.2016
Czyta się kilka minut
Zapomnijcie o Euro. Mistrzem świata w piłce nożnej została właśnie Abchazja. Kraj nad Morzem Czarnym, którego istnienia nie uznaje niemal nikt. Poza Rosją.
Abchaska fanka z wymalowaną na twarzy flagą tego parapaństwa. Przed meczem finałowym w Suchumi, czerwiec 2016 r. Fot. Magdalena Chodownik
E

Esma wraz z córką i wnuczką raz w tygodniu odwiedzają targ w gruzińskim Zugdidi. W abchaskim miasteczku Gali, gdzie mieszkają, trudno dostać ubranka i zabawki. To głównie po rzeczy dla najmłodszej jeżdżą na drugą stronę rzeki Inguri.

Ale nie tylko. Wracają obładowane tak, że ledwo im rąk starcza, by ponieść wszystkie te siatki oraz kosze: i słodycze, i kaszki dla dzieci, i kolorowe klocki, i bluzeczki, z których mała tak szybko wyrasta... Jest ciężko, więc w drodze chętnie przyjmują pomoc od innych. Choć tu, na pograniczu Gruzji i Abchazji – parapaństwa o powierzchni mniejszej niż województwo opolskie, z punktu widzenia prawa międzynarodowego będącego częścią Gruzji, mimo że od ponad dwóch dekad faktycznie do niej nie należy – prawie każdy ma problem nadmiernego bagażu.

Kobiety ubrane są na czarno, jak prawie wszystkie przechodzące przez most. – U nas żałobę nosi się...

16563

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]