Reklama

Najlepsze jedzenie to pieniądze podatników

Najlepsze jedzenie to pieniądze podatników

31.08.2020
Czyta się kilka minut
Choć ich postulaty są jak najbardziej poważne, młodzi Tajlandczycy nauczyli się protestować wykorzystując niepoważne formy buntu. Na przykład symbolikę z popularnych filmów i bajek.
Antyrządowy protest w Bangkoku. Chomik z karykatury przedstawia premiera Tajlandii, który przejada podatki obywateli. 30 lipca 2020 r. LILLIAN SUWANRUMPHA / AFP / EAST NEWS
H

Hamtaro to biało-rudy chomik z różowym ogonkiem. Codziennie, gdy jego właścicielka wychodzi do szkoły, wymyka się z domu, by dołączyć do grupy swoich znajomych chomików z Chom-Chom Klubu. Po czym razem wyruszają w świat najrozmaitszych przygód.

Hamtaro – tytułowy bohater popularnego w Azji japońskiego filmu animowanego – stał się w tych dniach również bohaterem trwających w Tajlandii protestów. Piosenka zwiastująca bajkę została przerobiona przez demonstrantów i użyta jako ich antyrządowy hymn. Zamiast „najlepszym jedzeniem są nasiona słonecznika”, które mają uwielbiać japońskie chomiki, Tajlandczycy śpiewają, że „najsmaczniejsze jedzenie to pieniądze podatników”.

Wrzenie na ulicach

Antyrządowe protesty mają w Tajlandii długą tradycję. Tradycja ta jednak, od czasu wojskowego przewrotu w 2014 r., została ostudzona twardymi rządami generałów, przebranych dziś w...

8839

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]