Reklama

Zwrot nad Wołgą

07.01.2013
Czyta się kilka minut
Powiadają, że Rosji nie sposób pojąć rozumem. To samo można powiedzieć o bitwie pod Stalingradem.
J

Jedno z najkrwawszych zmagań II wojny światowej – ponad 700 tys. zabitych żołnierzy z obu stron, kilkaset tysięcy zabitych cywilów (rosyjskich) – dla Stalina oznaczało strategiczny przełom w „Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej”, jak do dziś nazywa się ją w Rosji. Dla Hitlera była to pierwsza klęska na taką skalę i o tak długofalowych skutkach.

OPERACJA „URAN”

Pod koniec 1942 r. zdobycze terytorialne III Rzeszy osiągnęły punkt kulminacyjny: Niemcy, wsparci przez sojuszników (Włochów, Słowaków, Węgrów, Rumunów, zbuntowanych przeciw Stalinowi Rosjan itd.), kontrolowali obszar od Norwegii po (prawie) Kair oraz od Atlantyku po Kaukaz i (prawie) Moskwę.

W wyniku letniej ofensywy na froncie wschodnim niemiecka 6. Armia gen. Friedricha von Paulusa dotarła do Wołgi – do miasta noszącego imię sowieckiego dyktatora, w tym momencie głównego wroga Hitlera. Gdy...

9076

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]