Reklama

Zwrot nad Wołgą

Zwrot nad Wołgą

07.01.2013
Czyta się kilka minut
Powiadają, że Rosji nie sposób pojąć rozumem. To samo można powiedzieć o bitwie pod Stalingradem.
J

Jedno z najkrwawszych zmagań II wojny światowej – ponad 700 tys. zabitych żołnierzy z obu stron, kilkaset tysięcy zabitych cywilów (rosyjskich) – dla Stalina oznaczało strategiczny przełom w „Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej”, jak do dziś nazywa się ją w Rosji. Dla Hitlera była to pierwsza klęska na taką skalę i o tak długofalowych skutkach.

OPERACJA „URAN”

Pod koniec 1942 r. zdobycze terytorialne III Rzeszy osiągnęły punkt kulminacyjny: Niemcy, wsparci przez sojuszników (Włochów, Słowaków, Węgrów, Rumunów, zbuntowanych przeciw Stalinowi Rosjan itd.), kontrolowali obszar od Norwegii po (prawie) Kair oraz od Atlantyku po Kaukaz i (prawie) Moskwę.

W wyniku letniej ofensywy na froncie wschodnim niemiecka 6. Armia gen. Friedricha von Paulusa dotarła do Wołgi – do miasta noszącego imię sowieckiego dyktatora, w tym momencie głównego wroga Hitlera. Gdy...

9076

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]