Reklama

Żona Piłata

Żona Piłata

10.07.2005
Czyta się kilka minut
W czasie męki i śmierci Jezusa wszyscy uczniowie opuściwszy Go uciekli - pisze Ewangelista (Mt 26, 56). Czy jednak jego własny tekst nie przeczy tym słowom?.
N

Najpierw dowiadujemy się, że “Piotr (...) szedł za nimi z daleka aż na dziedziniec arcykapłański. I wszedłszy do środka usiadł razem ze sługami, aby widzieć koniec" (26, 58). W tle sądu nad Jezusem stajemy się świadkami szeregu scen pośród ludzi zgromadzonych na dziedzińcu. Piotr nie jest jedynym, który zna Jezusa. Oto jedna ze służących podchodzi do Piotra i mówi: “Ty też byłeś z Jezusem Galilejczykiem" (26, 69). On zaprzecza wobec wszystkich. “A kiedy szedł w stronę bramy, zobaczyła go inna służąca. I mówi tym, co tam byli: - Ten był z Jezusem Nazareńczykiem" (26, 71). Piotr znów zaprzecza. Zaprzeczy raz jeszcze, gdy cała grupa stojących rozpoznaje go po jego wymowie (26, 73n). W końcu opuści dziedziniec i gorzko zapłacze (26, 75). Dwie służące występują tu jako te, które znają Jezusa; co więcej, nie tracą odwagi, by o tym mówić. Choć niewiele o nich wiemy, są pierwszymi...

4257

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]