Reklama

Żona i córka pisarza

Żona i córka pisarza

16.09.2013
Czyta się kilka minut
Ocalić od zapomnienia. Anna i Monika Żeromskie
M

Miała dwanaście lat, gdy umarł jej sławny ojciec. Przez całe powojenne półwiecze strzegła pamięci o nim. Była malarką, a pod koniec życia ujawniła niepośledni talent pisarski, publikując kilkutomowe wspomnienia. W tym roku obchodziłaby setne urodziny.

Monika Żeromska (1913–2001) i jej matka Anna z Zawadzkich (1888–1983) są bohaterkami tomu przygotowanego przez Jerzego Snopka. Tom zbiera teksty wielu autorów, specjalnie napisane bądź przedrukowane z wydawnictw wcześniejszych. Jest też słynny wiersz Antoniego Słonimskiego „Do córki pisarza”, napisany po śmierci Stefana Żeromskiego. Są listy Tadeusza Różewicza do Moniki Żeromskiej i jego wiersz „Wilga”, odwołujący się do opowiadania Żeromskiego, gdzie pojawia się postać małej Moniki. No i jest – o czym za chwilę szerzej – kilkanaście interesujących ilustracji.
„Stefan Żeromski – pisze Alina Kowalczykowa w...

4318

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]