Reklama

Znów trwa Adwent

Znów trwa Adwent

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Rok się obrócił, planeta przeszła swoją drogę po heliocentrycznej elipsie. Bardziej zdajemy sobie sprawę, że ziemia się obraca, mniej, że także wędruje. Jest to wędrówka w miarę spokojna, co warto podziwiać, zwłaszcza biorąc pod uwagę ostrzeżenie, że jest w planie Bożym dzień, gdy to wszystko ze świstem przeminie. Nie czytajmy tych słów w duchu naiwnego konkordyzmu - nie chodzi o to, by mająca rację Biblia miała objawiać nam coś z fizyki końca świata.
Caravaggio "Madonna di Loreto", 1605
T

To wspaniały poetycki obraz Boga, który zamyka dzieje. Gdy coś ze świstem znika, to znaczy, że jest całkowicie posłuszne i poddane komendzie "dość". Jak spada kurtyna albo jak na defiladzie ze świstem i tupotem łamią się musztrowane szeregi, tak też się przestawi wewnętrznie i odmieni sama rzeczywistość, stając się rzeczywistością nowego stworzenia, tą, której obecne stworzenie oczekuje. Nie warto bezradnie tłumaczyć tajemnicy, raczej stanąć przed nią bez słów. Dochodzimy do kresu, do granicy zasięgu wyobraźni. Wystarczy stanąć w obecności tajemnicy, tylko pamiętając, że On będzie wszystkim we wszystkich.

Niewysłowiony, błogosławione Jego Imię Haszem ("Haszem" po hebrajsku znaczy imię) panuje nad rzeczywistością, nad wszechświatem.

***

Rok się obrócił i już zaczęliśmy oczekiwać dnia, w którym tajemnica Krzyża...

4035

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]