Reklama

Znów na własnych nogach

Znów na własnych nogach

17.09.2013
Czyta się kilka minut
Na początku tego roku irlandzki minister pracy i przedsiębiorczości Richard Bruton optymistycznie obwieścił, że Irlandia jest na dobrej drodze, by skończyć z jej zależnością od dyrektyw słynnej „trojki”...
.

...(Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i Unii Europejskiej).

Bruton mówił, że znów jest dobry czas dla irlandzkich przedsiębiorców, że powstają nowe miejsca pracy i rośnie eksport. Ale nie chciał podać żadnych terminów. Bo choć optymizm jest wielki i nadziei na odrodzenie Zielonej Wyspy nie brakuje, to proces jest długi i bolesny.
W 2012 r. irlandzka gospodarka wzrosła minimalnie i choć w tym roku oczekuje się nieco większego wzrostu, to w pierwszym kwartale odnotowano nie wzrost, ale minus (minus 0,6 proc.). Poza tym, mimo optymizmu polityków i obiecujących prognoz, coraz więcej Irlandczyków emigruje – głównie ludzie młodzi.
Bo choć w porównaniu z Hiszpanią czy Grecją bezrobocie jest znacznie niższe (ok. 14 proc.), ciągle to europejska czołówka.
A jednak Irlandia jest powszechnie chwalona za upór i...

1404

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]