Ładowanie...
Znawstwo języka
1
...pochyliła się z troską nad losem ojczystej mowy, zamieszczając na pierwszej stronie artykuł Roberta Horbaczewskiego „Niszczona polszczyzna”. Aby uzasadnić ten tytuł, autor artykułu przytacza szereg angielskich terminów, które w języku deweloperów wypierają rodzime słowa. Horbaczewski wspomina też o bezradności Rady Języka Polskiego PAN i ubolewa, iż naruszenia ustawy o języku polskim jako dobru narodowej kultury są rzadko karane. Wreszcie: wytyka samym ustawodawcom nieusprawiedliwione używanie obcych słów (przywołując przyjęte w zeszłym roku przepisy o timesharingu).
2
Horbaczewski ma rację w jednym: miłość deweloperów do angielszczyzny jest przesadna. Ale też: problem jest oczywisty, doskonale (i od dawna) znany wszystkim, którzy przyglądają się językowi publicznemu, szkoda więc pierwszej strony na mówienie o nim w...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]