Reklama

Znad Rospudy: rozwój kontra przyroda

Znad Rospudy: rozwój kontra przyroda

12.03.2007
Czyta się kilka minut
Mimo że ekolodzy zwinęli swój obóz znad Rospudy, spór narasta. Z jednej strony augustowianie zapowiadają kilkugodzinną blokadę przejścia granicznego w Budzisku i drogi przebiegającej przez ich miasto, z drugiej - bardzo prawdopodobne, że inwestycję weźmie pod lupę europejski Trybunał Sprawiedliwości.
N

Niezależnie jednak od tego, czyją stronę wezmą unijni urzędnicy, konflikt już teraz przynosi pozytywne skutki. Wraz z jego eskalacją przenosimy się bowiem w dyskusję ogólniejszą, o stanie polskiej przyrody w ogóle. Dowodem jeszcze świeży komunikat działającej przy Ministerstwie Środowiska Państwowej Rady Ochrony Przyrody, złożonej z wybitnych przyrodników. Sygnał, jaki wysyła PROP jest oczywisty - po 1989 r. podejście Polaków do ochrony środowiska poprawiło się, nie dotyczy to jednak ochrony przyrody. Naukowcy piszą: "W naszym kraju następuje szybkie ubożenie zasobów przyrodniczych. Wyraża się to zmniejszaniem liczebności i zasięgów populacji, wymieraniem gatunków, zanikaniem i degradacją cennych siedlisk, dewastacją skarbów przyrody nieożywionej oraz walorów krajobrazowych. Rozwój gospodarczy nie może przebiegać bez poszanowania dziedzictwa przyrodniczego".

...

1449

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]