Reklama

Ekologia w defensywie

Ekologia w defensywie

07.08.2006
Czyta się kilka minut
Jak w kraju nadrabiającym wieloletnie zapóźnienia cywilizacyjne skutecznie chronić środowisko? I czy to w ogóle możliwe?.
fot. KNA-Bild
P

Pozornie oczywista wątpliwość pojawia się rzadko, a jeżeli już, to w dyskursie niszowym, ograniczonym do kręgów ekologów i pism niskonakładowych. Nic dziwnego: w kraju aspirującym do grona państw sytych i zamożnych akcentowanie przełożeń między dobrobytem a dewastacją środowiska nie jest popularne, naraża bowiem na miano oszołoma.

A jednak, takie przełożenia istnieją. Walka o ocalenie Doliny Rospudy to nic innego jak kontynuacja zdarzeń z placu budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu czy Góry św. Anny, gdzie ekolodzy bezskutecznie protestowali przeciwko budowie autostrady A4 przecinającej piękny park krajobrazowy. We wszystkich tych miejscach istotą sporu jest cena, jaką przychodzi nam płacić za postęp rozumiany jako konieczność pomnażania liczby pralek i aut na głowę mieszkańca, chęć wygodniejszego życia, wzrastające tempo podróży i szerokie drogi. Z pełnym...

16100

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]