Reklama

Złe dobre wiadomości

Złe dobre wiadomości

28.04.2009
Czyta się kilka minut
Żyjemy w czasach nadmiaru informacji - także o gospodarce. Codziennie otrzymujemy porcję nowych wskaźników, na ogół jeśli nie sprzecznych, to przynajmniej niejednoznacznych: jedne są lepsze, inne gorsze. A problem z ich syntezą bierze się także z tego, że po dokładniejszej analizie te gorsze mogą okazać się nie całkiem złe, a te lepsze - nie całkiem dobre.
M

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu gospodarki polskiej, przewidując w tym roku ubytek PKB w wysokości 0,5 proc. Jest to oczywiście zła wiadomość, choć prognozowany wskaźnik dla Polski jest jednym z najwyższych w świecie, dla którego MFW zakłada spadek o 1,3 proc., i znacznie lepszy od prognoz dla krajów wysoko rozwiniętych (Japonia: -6,2 proc., Niemcy: -5,6 proc., Wlk. Brytania: -4,1 proc., USA: -2,8 proc.).

W pewnej sprzeczności z przepowiednią MFW są najświeższe dane GUS, dotyczące ostatniego kwartału ubiegłego roku. GUS bowiem podwyższył szacunek wzrostu PKB w końcówce 2009 r. (a więc w czasie, kiedy kryzys w świecie już "rozwinął skrzydła") z 2,8 do 2,9 proc. Nie jest to zmiana wielka, ale w dobrym - bo potwierdzającym, że Polska gospodarka stosunkowo dobrze radzi sobie w ciężkich czasach - kierunku. Jeszcze ważniejsze jednak są...

2877

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]