Reklama

Ładowanie...

Inflacja w Polsce: dobre i złe wiadomości

30.11.2022
Czyta się kilka minut
Dwóch informacji, które podał dziś GUS, nie powinno się interpretować osobno. Zacznijmy od tej dobrej – inflacja zaczyna wreszcie hamować. Ale nie zapominajmy też o tej złej: polska gospodarka wciąż rośnie, tyle że coraz wolniej.
FOT. Bartłomiej Magierowski / East News
D

Dwóch informacji, które podał dziś GUS, nie powinno się interpretować osobno. Zacznijmy od tej dobrej – inflacja zaczyna wreszcie hamować. W listopadzie, w porównaniu z przedostatnim miesiącem zeszłego roku, wzrost cen towarów i usług w polskiej gospodarce wyniósł 17,4 proc. W październiku mieliśmy do czynienia z inflacją na poziomie aż 17,9 proc. W ciągu jednego zaledwie miesiąca skok cen spowolnił więc o pół punktu procentowego (gwoli ścisłości trzeba zaznaczyć, że mowa na razie o wstępnym odczycie, ale wcześniejsze zwykle nie odbiegały znacząco od ostatecznych wyników). To pierwsze od blisko dwóch lat dane o inflacji z wartościami na minusie, a do tego za okres, w którym hamowania nie można wytłumaczyć zjawiskami i wydarzeniami gospodarczymi o charakterze incydentalnym – choćby wprowadzeniem tarcz antyinflacyjnych, które na krótko dały podobny efekt na początku bieżącego roku....

3315

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/gospodarka

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]