Reklama

Zjawa z Bałtyku

Zjawa z Bałtyku

23.02.2015
Czyta się kilka minut
Wiedza o tym, że w naszym morzu żyją walenie, jest znikoma. Jeśli nie zrobimy czegoś dla ochrony morświnów, wkrótce stanie się też nieaktualna.
Fot. Solvin Zankl / CORBIS
S

Sternik wygasił silnik, a nasza motorówka przystanęła na spokojnej wodzie. – Na jedenastej! – zawołał prof. Krzysztof Skóra. Dyrektor Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego stał na rufie w znoszonym pomarańczowym skafandrze tuż obok duńskiego sternika. Wskazywał granatowoczarną toń Małego Bełtu, jednej z cieśnin łączących Bałtyk z Morzem Północnym, a pośrednio i z Atlantykiem.

Tam, gdzie dryfowaliśmy, szeroka na kilkaset metrów cieśnina spina klifowe brzegi w sąsiedztwie miasteczka Middelfart. Nad jego zabudowaniami górują dwa mosty: kolejowy i autostradowy. To nieopodal drugiego z nich udało nam się wypatrzyć kilka migających na wodzie płetw grzbietowych.

– Na pewno zobaczycie dziś morświny – zaklinał się jeszcze w porcie Daniel, przewodnik o posturze żołnierza piechoty morskiej. Wiedział, co mówi. Mały Bełt to doskonałe miejsce na ich oglądanie...

10239

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]