Reklama

Zjawa z Bałtyku

23.02.2015
Czyta się kilka minut
Wiedza o tym, że w naszym morzu żyją walenie, jest znikoma. Jeśli nie zrobimy czegoś dla ochrony morświnów, wkrótce stanie się też nieaktualna.
Fot. Solvin Zankl / CORBIS
S

Sternik wygasił silnik, a nasza motorówka przystanęła na spokojnej wodzie. – Na jedenastej! – zawołał prof. Krzysztof Skóra. Dyrektor Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego stał na rufie w znoszonym pomarańczowym skafandrze tuż obok duńskiego sternika. Wskazywał granatowoczarną toń Małego Bełtu, jednej z cieśnin łączących Bałtyk z Morzem Północnym, a pośrednio i z Atlantykiem.

Tam, gdzie dryfowaliśmy, szeroka na kilkaset metrów cieśnina spina klifowe brzegi w sąsiedztwie miasteczka Middelfart. Nad jego zabudowaniami górują dwa mosty: kolejowy i autostradowy. To nieopodal drugiego z nich udało nam się wypatrzyć kilka migających na wodzie płetw grzbietowych.

– Na pewno zobaczycie dziś morświny – zaklinał się jeszcze w porcie Daniel, przewodnik o posturze żołnierza piechoty morskiej. Wiedział, co mówi. Mały Bełt to doskonałe miejsce na ich oglądanie...

10239

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]