Reklama

„Zejdź mi z oczu”?

„Zejdź mi z oczu”?

30.08.2011
Czyta się kilka minut
Przez dwie kolejne niedziele czytaliśmy podczas niedzielnej Eucharystii Mateuszowy zapis niezwykle ważnej rozmowy Jezusa z Szymonem Piotrem (Mt 16, 13-23).
W

W rozmowie tej Szymon najpierw zostaje nazwany przez Jezusa "Skałą" (w. 18), a następnie... "zawadą" i "szatanem" (w. 23). Okazuje się bowiem, że o ile zdecydowanie z łaski Boga p o t r a f i  rozpoznać w Jezusie mesjasza i Syna Bożego, o tyle - równie zdecydowanie - nie potrafi  zaakceptować Jego mesjańskiej drogi, która prowadzi do życia przez krzyż. To napięcie (między wiarą i niewiarą Apostoła) polskie tłumaczenia Ewangelii podkreślają dodatkowo mocnym Jezusowym poleceniem: "Zejdź mi z oczu!". "Zejdź mi z oczu, szatanie!".

Pamiętam, jak jakieś cztery lata temu jeden z seniorów polskiej biblistyki zwrócił mi uwagę na bezzasadność tego tłumaczenia, które - owszem - dodaje przekazowi dramaturgii, ale czyni to za cenę utraty ważnego wymiaru jego przesłania. W rzeczywistości bowiem Jezus mówi do Szymona Piotra: "Idź za Mną, szatanie!" (w greckim tekście:...

2639

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]