Reklama

Zdziczenie obyczajów miłosnych

Zdziczenie obyczajów miłosnych

05.03.2017
Czyta się kilka minut
Przypisano mu, nie bez racji, osobistą antropologię, metafizykę, ba, teologię – ujrzano w nim, jak by rzekł Hamlet, pana światów w łupinie orzecha. Bolesław Leśmian stworzył sobie świat szczelny; rzec o nim coś nowego, to chcieć ów orzech rozłupać.
Jerzy Flisak, Garbus Repr. Janusz Zimon / BWA GALERIA ZAMOJSKA
C

Czasem pomaga przypadek. „W kręgu Młodej Polski”, zbiór prac ofiarowanych prof. Marii Podrazie-Kwiatkowskiej (2001), zawiera studium prof. Henryka Markiewicza „Drobiazgi Boyowskie” ze spisem rzeczy niedoszłego lwowskiego tomu Boya, a tam literówka – samorodne arcydzieło (s. 386): „Drogi i zaułki sztachetczyzny”. Sztachetczyzna tak ma się do szlachetczyzny, jak w „Trans-Atlantyku”

Gombrowicza synczyzna do ojczyzny. Wyobraźnia maluje te zapłocia, sztachety, parkany, za którymi ustaje wreszcie nieznośne ciśnienie zbiorowości i do praw dochodzi „wolnoć Tomku w swoim Sodomku”. Sztachetczyzna – to prywatność, to swoboda w łupinie orzecha. Pamiętacie, jak parodiował Leśmiana Tuwim?

A ty płotem, kociugo, chwiej,
A ty kotem, płociugo, hej!

Nie ma w literaturze polskiej prywatniejszego pisarza niż Leśmian. Nie więcej niż pięć wierszy ukazuje go jako...

12341

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]