Reklama

Zbyt grzeczny wobec historii

Zbyt grzeczny wobec historii

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Teatr faktu ma konkretne zadanie: opowiedzieć o sprawach, które wciąż jeszcze nie doczekały się publicznej debaty. Ale powinien też spełniać kryteria artystyczne.
O

Od swych narodzin w latach 20. minionego wieku epicki teatr faktu, dziecko berlińskiego reżysera Erwina Piscatora, trwa w niewygodnym zawieszeniu - pomiędzy świadomie nieobiektywnym, "uwodzącym" politycznym "agitpropem" a teatrem dokumentalnym sensu stricto: obiektywnym i zdystansowanym.

Niemieckie wzorce

Współczesny teatr dokumentalny, niemający już wiele wspólnego z Piscatorowskimi "żywymi gazetami", narodził się w Niemczech Zachodnich w połowie lat 60. Po dwóch dekadach dominacji teatru poetyckiego i teatru absurdu, w eskapistyczny sposób obchodzącego (bądź alegoryzującego) doświadczenia wojenne, odrodzenie się teatru politycznego było jak powiew świeżego powietrza. Trzy najważniejsze teksty z tego nurtu, wystawiane masowo na scenach USA i Europy (w Polsce inscenizacje m.in. Kazimierza Dejmka i Erwina Axera) to "Namiestnik...

8312

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]