Reklama

Zbrodnie i krzyż

Zbrodnie i krzyż

15.10.2012
Czyta się kilka minut
Oto kryminał bez zagadki. Od początku wiadomo, kto zamordował i kto pozostanie bezkarny. Salon, oczywiście.
M

Mamy trzy trupy, detektywa z komendy stołecznej policji, podejrzanego, zeznania świadków, ustalanie motywów, sprawdzanie alibi i co tam jeszcze trzeba, żeby sprostać wymogom konwencji. Klasyczny kryminał? Niekoniecznie. W „Ukrytym” Bronisława Wildsteina dość toporny i niemrawo rozwijany wątek kryminalny pozostaje w cieniu innych problemów i konfliktów – społecznych, kulturowych, politycznych, a nade wszystko ideowo-religijnych. Autora nie interesuje – by tak rzec – kryminalność własnego kryminału, procedury policyjne, pochwała detektywistycznego rozumu itp. Po co mu tedy ta konwencja?

Pytanie, skąd ów zaskakujący zwrot w stronę kryminału, bynajmniej nie jest teoretycznoliterackim pytaniem o formę czy gatunek. To klucz do zrozumienia najnowszej powieści Wildsteina. A zatem, skoro nie chodzi o uatrakcyjnienie wypowiedzi literackiej, o poszukiwanie porozumienia z szerszym...

8503

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]