Reklama

Zawsze ponad tłum

Zawsze ponad tłum

01.04.2013
Czyta się kilka minut
Całe życie marzyła o matowym głosie, prostych włosach i przeciętnym wzroście. Głos miała wibrujący i krystaliczny. Włosy falowane. Wzrost – metr osiemdziesiąt cztery. Co tydzień sześć milionów Polaków ogląda serial o niej.
Anna German. Katowice, 1973 r. Fot. Lesław Sagan / EAST NEWS
P

Posągowa piękność. Zgrabna niebieskooka blondynka. Najlepiej czuła się w swetrze, z warkoczem, bez makijażu. Ale prawie co wieczór zakładała pantofle na obcasie, długie suknie i peruki, malowała usta i oczy. Ci, którzy ją znali, mówili, że była skromna, spokojna, pomocna, cicha. Może zbyt wrażliwa i zbyt nieśmiała. Może w ogóle za dobra – na tę branżę i na ten świat.
Polką była z wyboru, nie z pochodzenia. Urodziła się 14 lutego 1936 r. w Urgenczu w Uzbeckiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. Matka – z zawodu nauczycielka niemieckiego – była urodzoną i wychowaną w Rosji Holenderką, ojciec – księgowy – urodzonym w Polsce, a wychowanym w Rosji Niemcem. W domu Anna mówiła po fryzyjsku i niemiecku, w szkole po rosyjsku, na podwórku po uzbecku.
Z Uzbekistanu zapamiętała zakurzone gliniane uliczki i wielkie białe słońce. Ojca zapamiętać nie zdążyła. Aresztowano go, gdy...

12364

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]