Reklama

Żarliwość i czułość

Żarliwość i czułość

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Anna Micińska: WĘDRÓWKI BEZ POWROTU - pośród starannie dobranych w tej książce fotografii jest i taka: Zakopane, rok 1966, młoda i niezwykle piękna Anna Micińska - Dunka, jak ją nazywali przyjaciele - spogląda w obiektyw, obok wpatrzony w nią, uśmiechnięty Jerzy Turowicz.
T

Trudno się nie zatrzymać nad tym "portretem podwójnym", gdy właśnie minęło dziesięć lat od śmierci Redaktora, a wkrótce, 21 marca, minie ósma rocznica przedwczesnego odejścia jego - jak o sobie mówiła - przybranej córki.

"Dobrą wiadomością z czasów przyszłych" nazwał jej narodziny Jerzy Stempowski. Przyszła na świat 22 grudnia 1939 r. w Paryżu, dokąd Halina z Krauzów i Bolesław Micińscy trafili po dramatycznej wędrówce wojennej. Wkrótce rodzina przeniosła się do Grenoble, w maju 1943 roku Miciński zmarł na gruźlicę. Po zakończeniu wojny Halina z małą Anną Ludwiką zdecydowała się wrócić do Polski. Zamieszkała w Zakopanem wraz z drugim mężem, rzeźbiarzem Antonim Kenarem. W 1955 r. Anna rozpoczęła studia na krakowskiej polonistyce i wtedy właśnie trafiła do Turowiczów. "W Krakowie na Lenartowicza znalazłam swój dom drugi" - pisała w niezwykle osobistym...

4120

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]