Reklama

Ładowanie...

Żarliwość i czułość

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Anna Micińska: WĘDRÓWKI BEZ POWROTU - pośród starannie dobranych w tej książce fotografii jest i taka: Zakopane, rok 1966, młoda i niezwykle piękna Anna Micińska - Dunka, jak ją nazywali przyjaciele - spogląda w obiektyw, obok wpatrzony w nią, uśmiechnięty Jerzy Turowicz.
T

Trudno się nie zatrzymać nad tym "portretem podwójnym", gdy właśnie minęło dziesięć lat od śmierci Redaktora, a wkrótce, 21 marca, minie ósma rocznica przedwczesnego odejścia jego - jak o sobie mówiła - przybranej córki.

"Dobrą wiadomością z czasów przyszłych" nazwał jej narodziny Jerzy Stempowski. Przyszła na świat 22 grudnia 1939 r. w Paryżu, dokąd Halina z Krauzów i Bolesław Micińscy trafili po dramatycznej wędrówce wojennej. Wkrótce rodzina przeniosła się do Grenoble, w maju 1943 roku Miciński zmarł na gruźlicę. Po zakończeniu wojny Halina z małą Anną Ludwiką zdecydowała się wrócić do Polski. Zamieszkała w Zakopanem wraz z drugim mężem, rzeźbiarzem Antonim Kenarem. W 1955 r. Anna rozpoczęła studia na krakowskiej polonistyce i wtedy właśnie trafiła do Turowiczów. "W Krakowie na Lenartowicza znalazłam swój dom drugi" - pisała w niezwykle osobistym...

4120

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]