Reklama

Zapach papai

Zapach papai

19.06.2006
Czyta się kilka minut
Czekając na Godota, Vladimir i Estragon jedzą posiłek. Vladimir częstuje Estragona marchewką - jedyną, jaką dysponuje. Sam zjada brukiew. W jego kieszeniach brukwi jest dostatek. Estragonowi smakuje marchewka. O smaku brukwi Vladimir nie mówi nic. Obaj są podróżnikami, choć wyglądają na włóczęgów. Być może dlatego smak ich podróży kojarzy się z deprywacją, a wrażenie to tylko wzmacnia samotna uczta Pozza, której przyglądają się z niedowierzaniem. Przyszli mi na myśl, ponieważ doświadczenie smaku, a raczej smaków i zapachów w moich podróżach zawsze kojarzy się albo z niedosytem, albo nadmiarem.
fot. E. Lempp
I

I nie tylko wspominając podróże, lecz planując kolejne, napotykam tę antynomię.

W dzieciństwie mieszkałem w Dar-es-Salaam, nic więc dziwnego, że podczas ataku wanderlust zamarzyłem o powrocie do ogrodu, w którym rosły papaje. Często jedliśmy je na śniadanie. Pamiętam słodki zapach świeżo zerwanej papai równie wyraźnie, jak próby strącenia owoców z wysokiego (dla dziecka) drzewa celnie rzuconym kamieniem oraz zwieńczenie tych prób - awanturę o zbitą szybę. Niedawno przeglądałem katalogi brytyjskich biur podróży, szukając tanich wakacji w Dar-es-Salaam, i zobaczyłem zdjęcia targu Kariako, szaleńczo kolorowej mozaiki warzyw, owoców i tradycyjnych, tanzanijskich strojów. Przypomniałem sobie wycieczki na Kariako, uwielbiane przez moją rodzinę. Jednak rodzina musiała zostawiać mnie w pewnym oddaleniu od targowiska, w samochodzie ze szczelnie zamkniętymi szybami,...

10040

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]